Електрогриль
Електрогрилі: різновиди та особливості
Їжа, приготована на сковороді, смачна, але не корисна. Шанувальникам смаженого замість сковорідки краще використовувати електричну грильницю. Вона задає продуктам апетитну скоринку, але не перетворює їх на «холестеринову бомбу». Олія для смаження на електрогрилі використовувати не потрібно, смак готових страв залишається максимально чистим і натуральним.
Які бувають електрогрилі?
Асортимент кухонних грилів, що працюють від електричної мережі, різноманітної. Найпопулярніші формати побутових грильниць:
- Відкрита жаркова поверхня
Найпростіший варіант, який схожий на гібрид електричної варильної панелі та сковорідки. Найчастіше це гладка або ребриста панель прямокутної або квадратної форми. На ній зручно готувати морепродукти й овочі. Але потрібно періодично їх перевертати.
- Закритий контактний гриль
Вирізняється підвищеною ергономікою. Складається з двох панелей, з'єднаних шарнірами. Така конфігурація забезпечує ідеальне просмажування навіть за невисокої температури.
- Грилі-барбекю
Відмінність таких моделей — наявність тільки нижнього нагрівання. Замість верхньої нагрівальної панелі в приладів для барбекю передбачена кришка.
- Гриль-вафельниця
Це підвид закритих контактних грилів. Його фішка — наявність у комплектації додаткових змінних панелей для приготування вафель, сендвічів і бутербродів.
Основні критерії вибору електричного гриля
Експлуатація буде результативною та комфортною, якщо в пошуку оптимальної моделі врахувати низку характеристик:
- Показники потужності
Для різних продуктів потрібна різна інтенсивність нагрівання жаркових панелей. Овочі, деякі різновиди морепродуктів і фрукти можна обсмажувати на малопотужних грилях (до 1000 Вт). Для риби, птиці та напівфабрикатів краще вибрати девайс на 1000-1500 Вт. Готувати великі порції продуктів, які потребують тривалого термічного оброблення, зручніше на пристрої потужністю 1600-2000 Вт.
- Розмір жаркових панелей
Великі пристрої підходять для швидкого приготування стейків для всієї родини. На них можна одночасно смажити кілька шматків м'яса або риби. Мініатюрні грилі оптимальні для індивідуального використання.
- Доступні функції та режими
Чим більше налаштувань підтримує гриль, тим більше страв можна приготувати з його допомогою. Топові моделі з автопрограмами придатні для готування бургерів, ковбасок, різних видів м'ясних і рибних продуктів, а також десертів: сирників або запечених фруктів із різними топінгами.
- Особливості конструкції
Знімні панелі здорово полегшують догляд за грилем. Піддон для жиру дає змогу підтримувати чистоту навіть під час готування. Довгий шнур потрібен для зручного ввімкнення девайса в будь-якому куточку кухні та навіть за її межами.
- Матеріал виготовлення панелей
Безпечними вважаються панелі з антипригарним покриттям. Продукти на них не горять, завдяки чому гриль ледь димить і може працювати за вимкненої витяжки.
Переваги електрогриля
Готування без олії — не єдина «плюшка», доступна для власників електричних грилів. Пристрої мають жирні переваги.
- Продуктивність — на високому рівні
Грилі нагріваються швидко, тому дають змогу експериментувати на кухні. З їхньою допомогою за 1,5-2 години реально приготувати обід або вечерю з декількох оригінальних страв.
- Зручна експлуатація
У Електричних грильниць портативна конструкція, їх можна переносити та перевозити в разі потреби.
- Невеликі габарити
Грилі займають менше місця, ніж великі варильні поверхні, духовки та мікрохвильові печі. Навіть пристрої, розраховані на 5-6 порцій, легко поміщаються на компактних кухнях.
- Продумане керування
Панель керування розміщена на верхній або фронтальній частині корпусу, контролювати приготування зручно.
- Функціональність
Багато грилів підтримують ручне настроювання, але водночас можуть працювати в автоматичних режимах.
- Немає шуму
Грилі працюють ледь чутно, поруч із ними комфортно розмовляти, дивитися телевізор, слухати музику.
- Адекватна ціна
Електрогрилі коштують набагато дешевше, ніж вуличні вугільні або газові грилі.
Докладніше: https://mastertechs.in/g119927016-elektrogrili?sort=price