Маршрутизатор
- 0380Готово до відправки1 549 ₴
WI-FI маршрутизатори для надійного інтернет-з'єднання
Маршрутизатори, вони ж вай-фай роутери, купити варто для доступу до інтернету. Завдяки такому приладу всі пристрої, яким необхідний вихід в інтернет, отримують доступ із єдиної мережі. Роутер купити варто в офіс, будинок або квартиру, навчальне закладання. Він підійде для під'єднання відеоспостереження та систем контролю доступу, для комп'ютерів і ноутбуків, смартфонів і планшетів, принтерів, для системи розумного будинку, холодильників і мікрохвильових печей.
Wi-fi-роутер — це компактне мережеве обладнання, обладнане процесором і оперативною пам'яттю, блоком живлення й інтерфейсами під'єднання. Також інтернет-роутер обладнується антенами для передавання радіохвиль.
Маршрутизатори (роутери) — як вибрати відповідну модель
Маршрутизатор виконує функцію вай-фай точки доступу, забезпечуючи комфортне бездротове під'єднання пристроїв, включно з ноутбуками, дисковими сховищами, принтерами та сканерами, іншою технікою. Інтернет-роутер рівномірно розподіляє навантаження, завдяки чому пристрої отримують рівну швидкість передавання даних (якщо не виставити пріоритезацію, але про це пізніше). Крім того, роутер забезпечує надійний захист мережі wifi від зламу.
Нижче надаємо характеристики, які необхідно враховувати, щоб вибрати відповідний бездротовий роутер.
Стандарти WI-FI
- 802.11.n — видає до 300 Мбіт/сек.
- 802.11 ас (інтернет wi-fi 5) — забезпечує під'єднання на рівні 1-3 Гбіт/сек.
- 802.11 ах (інтернет wifi 6) — може передавати дані на рівні 5 Гбіт/сек.
Для домашньої мережі та простого серфінгу в інтернеті досить купити вай-роутер 802.11.n. Для онлайн-конференцій, перегляду потокового відео у високій роздільній здатності та швидкого завантаження «тяжних» файлів потрібно купити wi fi роутер хоча б із гігабітним з'єднанням. Той самий порада актуальний і для геймерів. Мережевим сховищам теж жовтогаряча швидкість 1000 Мбіт/сек. А якщо в мережі одночасно під'єднується велика кількість користувачів, то, ймовірно, буде потрібно ще швидший інтернет.
Зазначимо, що моделі 802.11.n підтримують частотний діапазон 2,4 ГГц, а новіші стандарти додатково працюють ще й на 5 ГГц. Бувають і тридіапазонні моделі, які до того ж підтримують ще одну частоту 5 ГГц.
Основна відмінність полягає в дальності дії сигналу. На 2,4 ГГц сигнал передається на дальшу дистанцію, ніж за 5 ГГц. З цієї причини для тих, у кого широка зона покриття — пріоритет, можна рекомендувати купити wi-fi роутери з одним діапазоном — 2,4 ГГц. Але варто брати до уваги: ця частота менш стійка до перешкод і сильніша, оскільки в неї всього 3 канали, які не перетинаються.
На 5 ГГц таких каналів більше: 23 штуки, тому радіоефір вільніший. Для цього діапазону характерна стійкість до перешкод. Якщо швидкість під'єднання в пріоритеті, радимо купити wi-fi роутери на два діапазони. Але варто пам'ятати, що сигнал на 5 ГГц поширюється на меншу відстань і гірше проходить через стіни та інші фізичні перешкоди.
Важливо! Не всі ґаджети підтримують 5 ГГц.Режими роботи Wi-Fi маршрутизаторів
Крім власне роботи в режимі роутера, пристрій може виконувати функцію:
- Адаптера — для під'єднання Ethernet-пристроїв до вай-фай.
- Підсилювача, повторювача сигналу — для розширення покриття.
- Точки доступу — для збільшення зони покриття з під'єднанням через Ethernet.
Типи портів роутерів — WAN, LAN та інші
Бездротовий роутер зазвичай обладнаний WAN портом — інтерфейсом під'єднання для кабелю провайдера. Зазвичай це Ethernet порт RJ45 для під'єднання кабелів починаючи з п'ятої категорії. Але може бути RJ11 — для під'єднання за допомогою телефонного кабелю третьої категорії. Інтерфейс RJ11 обладнується ADSL-пристрою, але про це — трохи пізніше.
Найчастіше WAN порт один, але буває й два. Це зручно для створення резервного під'єднання: використання послуг двох провайдерів. Якщо на боці одного буде якась поломка, то інтернет не пропаде.
Крім WAN, у вай-фай роутера є ще LAN інтерфейси. Вони призначені для дротового під'єднання комп'ютерів, принтерів, мережевих сховищ та інших пристроїв. Це Ethernet інтерфейси під конектори RJ-45.
WAN/LAN порти можуть підтримувати швидкість з'єднання на рівні 150-300 Мбіт/сек або бути гігабітними. Буває, що роутера має ще порт для оптоволокна — SFP, тоді він може підтримувати швидше під'єднання, аж до 10 Гбіт/сек.
У роутерів є й USB-порти. У них можна під'єднувати мобільні USB-модеми, щоб було резервне джерело інтернет-з'єднання. Також можна під'єднувати зовнішні жорсткі диски, щоб створювати загальне сховище з віддаленим доступом через вай-фай.
Цікаво: можна купити Wi-fi роутери, обладнані Ethernet портами з підтримкою живлення через виту пару. Під'єднавши пристрій до такого порту, ви забезпечите йому інтернет-з'єднання й електроживлення: під'єднувати девайс до розетки не потрібно.Чим потужніший роутер, тим більший в нього антен. Можна купити маршрутизатори з 2-6 і великою кількістю антен. Залежно від моделі вони відрізняються коефіцієнтом посилення: чим він вищий, тим якісніший сигнал.
Антени сучасних роутерів підтримують технології посилення сигналу для комфортних багатокористувацьких сполук — MIMO, MU-MIMO.
Класифікація маршрутизаторів на основі способу під'єднання до мережі:
- ADSL — пристрої під'єднуються до цифрової абонентської лінії за допомогою телефонної крученої пари.
- Ethernet — має найбільший попит, під'єднання реалізується за допомогою витого кабелю 5-ї категорії та вище.
- 3-4G (LTE) — для під'єднання мобільного інтернету за допомогою сім-карти. У таких роутерів є підтримка LTE та інтерфейс для USB-моделів і/або слот для SIM-картки.
- PON — ці вай-фай роутери під'єднуються до лінії провайдера за допомогою оптичного кабелю.
Корисні додаткові опції в роутерах
Сучасні вай-фай маршрутизатори підтримують стандарти шифрування бездротової мережі WPA2 і WPA3, а також інші функції безпеки:
- батьківський контроль,
- створення гостьових і VLAN мереж,
- VPN-тунелі.
Також можна купити маршрутизатори з оптимізацією швидкості — розподіл її за пристроями вручну або залежно від типу використовуваного трафіку.
Роутери настроюються через вебінтерфейс або безплатний мобільний застосунок виробника. Меню налаштувань — інтуїтивно зрозуміле, тому самостійно встановити параметри мережі не становить труднощів.
Отже, спочатку роутер треба під'єднати. Зробити це можна 2 способами:
За допомогою комплектного патч-корда до комп'ютерного порту Ethernet. Знадобиться набрати ай пі адресу роутера в пошуковику та ввести логін і пароль у відповідні поля. Всі ці дані можна знайти в документації або на наклейці на самому роутері.
За допомогою вай-фай і мобільного застосунка: у застосунку необхідно натиснути на кнопку пошуку нових пристроїв і клікнути на назву роутера, коли він відтвориться на екрані.
Коли ви отримаєте доступ до параметрів, то зможете:
- встановити часовий пояс,
- вказати тип під'єднання (найкраще уточнити цю інформацію в провайдера),
- вибрати ім'я мережі та задати пароль від неї;
- змінити мову інтерфейсу;
- створити гостьову мережу,
- настроїти батьківський контроль,
- оновити прошивку.
Всі ці параметри встановлюються в кілька кліків. Для глибших параметрів скористайтеся інструкцією виробника.